KPI یا شاخص‌های کلیدی عملکرد چیست و کدام یک در بازاریابی دیجیتال مشترک هستند؟
1399/10/23 شاخص‌های کلیدی عملکرد چیست

KPI یا شاخص‌های کلیدی عملکرد چیست و کدام یک در بازاریابی دیجیتال مشترک هستند؟

هر سازمانی مانند پرتوشید برای رسیدن به اهداف خود، کسب سود و باقی ماندن در فضای رقابتی بازار باید برنامه¬ریزی کند. بسیاری اینگونه می‌اندیشند که KPI تنها مختص شرکت‍‌هایی است که خدمات دیجیتال مارکتینگ ارائه می‌دهند. اما، در حالی که اینطور نیست و هر سازمانی نیاز دارد بداند، که آیا در رسیدن به اهداف خود موفق بوده است یا نه. یکی از روش¬های مهم برای بررسی پیشرفت یک سازمان یا دپارتمانی خاصی و یا یک پروژه در جهت اهداف کسب‌وکار، استفاده از شاخص کلیدی عملکرد است. پرتوشید قصد دارد در این راهنما به این سوال که KPI چیست پاسخ دهد و جزئیات آن را مورد بررسی قرار دهد.
اگر دوست دارید در مورد " بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست" بیشتر بدانید، مقاله آن را از دست ندهید!
همانطور که گفته شد، اندازه‌گیری شاخص‌های کلیدی عملکرد برای هر کسب‌وکاری الزامی و مهم است. اما با توجه به ماهیت دیجیتال مارکتینگ و بازیابی اینترنتی؛ سر و کار داشتن با اینترنت و قابل اندازه‌گیری بودن بسیاری از داده‌ها در بستر آن، اهمیت این موضوع را دو چندان کرده است.
 

KPI چیست؟

KPI که مخفف (Key Performance Indicator) که به معنی شاخص کلیدی عملکرد است. همان‌طور که از نام آن پیداست، به طور کلی نشان می‌دهد یک شرکت در یک متریک یا ویژگی خاص چطور عمل کرده است. 
اما این تمام ماجرا نیست. در ادامه مقاله در مورد اینکه هر شاخص کلیدی عملکرد نشان‌دهنده چه چیزهایی است بحث خواهیم کرد، اما فعلا در همین حد با KPI آشنا شوید تا در ادامه به طور کامل شما را با کاربردهای کلی و دسته‌بندی‌های این شاخص‌ها آشنا کنیم.
 

کاربردهای کلی KPI  چیست؟

اگر بخواهیم در یک جمله کاربرد شاخص کلیدی عملکرد را خلاصه کنیم باید بگوییم که KPI در خدمت پیشرفت کیفیت کسب‌وکار است و واقعیتی که وجود دارد این است که اندازه‌گیری درست شاخص کلیدی عملکرد، منجر می‌شود که این کار به درستی انجام گیرد.
کاربرد دیگری که KPI دارد این است که به کسب ‌وکار هنگام تصمیم‌گیری‌های کوچک و بزرگ کمک می‌کند. برای مثال فرض کنید شما در حال اجرای یک کمپین دیجیتال هستید و به میزان خاصی هزینه‌های مارکتینگی می‌کنید؛ چگونه می‌خواهید متوجه شوید آیا مثلا میزان هزینه‌ای که انجام داده‌اید چه در دراز مدت و در کوتاه‌ مدت تاثیرات خود را نشان خواهد داد. برای اینکه گمراه نشوید نیاز دارید عملکرد کسب ‌وکار خود را مانیتور کنید. در ادامه شما را با انواع شاخص کلیدی عملکرد که هرکدام مربوط به بخش‌های خاصی از بازاریابی هستند آشنا خوایم کرد. 
 

شاخص‌های کلیدی عملکرد عمومی

در این بخش به سراغ شاخص‌هایی از مارکتینگ می‌رویم که عمومی محسوب می‌شوند و مربوط به بخش خاصی نیستند.
 

نرخ تبدیل ( Conversion Rate )

نرخ تبدیل یا Conversion Rate اشاره به تعداد افرادی دارد که از میان کل مخاطبان وب سایت، هدف مورد نظر را انجام می‌دهند. به عنوان مثلا اگر صاحب فروشگاه اینترنتی هستید  و هدفتان فروش محصول است؛ از بین 1000 نفر کاربری که وارد سایتتان شدند 37 نفر خرید انجام بدهند، نرخ تبدیل شما 37 درصد است. 
نرخ تبدیل را می‌توانید برای اهداف مختلف دیگر جز فروش هم در نظر گرفت. برای افرادی که صاحب کسب و کار خدماتی هستید، گرفتن عضو در سایت مهم است و نرخ تبدیل خود را می‌توانید از طریق تقسیم تعداد ورودی سایت به تعداد افراد ثبت نام کننده محاسبه کنید. در نظر داشته باشید با توجه به ابزارهای همچون گوگل انالیتیکس و ... نیازی به محاسبه دستی نرخ تبدیل نیست و با تعریف هدف در این ابزارها، داده‌ها به راحتی در دسترستان قرار می‌گیرد.
نرخ تبدیل شاید اصلی‌ترین شاخص مارکتینگ محسوب ‌شود؛ چرا که واضح است هدف نهایی هر کسب‌وکاری این است که مخاطبینش اقدام مدنظر را انجام دهند. این شاخص در بخش‌های مختلف دسته‌بندی می‌شود:
 
 • نرخ تبدیل صفحه ورود
 • نرخ تبدیل شبکه‌های اجتماعی
 • نرخ تبدیل کانال‌های مختلف مارکتینگی
 • نرخ تبدیل برای دستگاه‌های مختلف
 • نرخ تبدیل کلمات کلیدی خاص
 • نرخ تبدیل کمپین خاص
نرخ تبدیل ( Conversion Rate )


 تعداد بازدید ( Traffic)

ترافیک یا بازدیدهای ماهانه و سالانه خود را مانیتور کنید. اینکه ترافیک ورودی به کانال مارکتینگی شما در چه حد ترافیکی ارزشمند است یا خیر بحث دیگری است. اما شما به بالا بردن ترافیک سایتتان نیاز دارید. مثلا همینکه برند شما به وسیله بازدید از سایت در معرض نمایش قرار می‌گیرد جزو مزایای هرنوعی از ترافیک است. اگر می‌خواهید ترافیک سایت خود را افزایش دهید می‌توانید از خدمات سئو آژانس دیجیتال مارکتینگ ما استفاده کنید.
KPi ترافیک به بخش‌های زیر تقسیم می‌شود:
 
 • ترافیک ارگانیک
 • ترافیک شبکه‌های اجتماعی
 • ترافیکی که برای آن پول پرداخت کرده‌اید ( Paid )
 • ترافیکی ارجاعی ( Refferal )
 • ترافیک مستقیم ( Direct )
 

 مدت زمان بازدید ( Session )

آیا مخاطبان شما مطالب وبسایت شما را دقیق می‌خوانند و برای آن وقت صرف می‌کنند یا اینکه صرفا نگاهی گذرا به آن می‌اندازند و  سریعا از آن خارج می‌شوند. قطعا این مساله تعیین‌کننده شاخص مهم است که به کمک مدت زمان بازدید از صفحه و با استفاده از بهترین ابزارهای دیجتال مارکتینگ متوجه آن شوید.
مسیر تبدیل به مشتری شدن
واضح است که باید بدانید مشتری‌های شما قبل از تبدیل به مشتری شدن چه مسیری را طی کرده‌اند. آیا از سایت‌هایی که قیمت کالاها را لیست می‌کنند وارد شده‌اند یا مثلا از طریق شبکه‌های اجتماعی.
 

نرخ خروج از صفحه ( Bounce Rate )

نرخ خروج از صفحه شاخصی است که نشان می‌دهد چند درصد از مشتریان شما بدون اقدام دیگری سایت شما را ترک می‌کنند. درصد مشتریانی از شما که بدون انجام هیچ عملی از سایت شما خارج می‌شوند، سوال مهمی به نظر می‌رسد. در صورتی که سایت مشکلاتی مانند مشکل رابط کاربری داشته باشد یا محتوای بالای صفحه شما محتوای ضعیفی باشد مشتری بلافاصله از صفحه خارج خواهد شد. پس این KPI نیز باید اندازه‌گیری شده و در طول زمان بررسی و تحلیل شود.
 

هزینه کسب هر مشتری ( CAC)

CAC یا هزینه کسب هر مشتری شاخصی نیست که به تنهایی بتواند کمکی به شما برای پیشرفت کسب ‌و کارتان کند. این شاخص را از تقسیم هزینه‌های مارکتینگی بر تعداد مشتری‌ها به دست می‌آورند. این شاخص در کنار شاخص‌های دیگری مانند LTV یا Life Time Value که یک شاخص فروشگاهی است و در مقاله دیگری به آن پرداخته‌ایم ی‌تواند کمک بسیاری به تدوین استراتژی‌های آینده کسب‌وکاری کند. 
 
نکته:  تا اینجای مقاله سعی کردیم بخش‌هایی از شاخص‌هایی که به بررسی نتایج کمک می‌کنند را بیاوریم. این‌ها شاخص‌های کلیدی عملکرد مارکتینگی عمومی کسب‌وکار هستند و به همین دلیل در ادامه  به طور تخصصی پاسخ به سوال KPI چیست را آورده‌ایم.
 

انواع kpi در مارکتینگ چیست و هرکدام مربوط به کدام بخش از آن است؟

Kpi دارای انواع مختلفی است. همان‌طور که گفتیم شاخص کلیدی عملکرد باید در خدمت کسب‌ و کار و در جهت پیشرفت آن باشد. به همین دلیل است که این شاخص‌ها دارای بخش‌های مختلفی هستند. برای مثال KPI درآمد فروش یا Sales Revenue شاخص مربوط به فروشگاه‌های اینترنتی یا Ecommerce است. حال به سراغ اینکه هر KPI در چه بخش از مارکتینگ قرار می‌گیرد می‌رویم.
 

شاخص‌های کلیدی عملکرد مربوط به سایت‌های فروشگاهی

24 میلیون وبسایت فروشگاهی در تمام دنیا وجود دارد. تعداد محدودی از این سایت‌ها که در تلاش برای رشد کسب ‌و کار خود هستند همواره به دنبال شاخص‌هایی می‌گردند تا کسب ‌و کار خود را بهبود ببخشند. به همین دلیل به مرور زمان با روش‌های مختلف تعریف KPI شاخص‌هایی به جود آمده‌اند که برای فروشگاه‌های اینترنتی تعریف شده‌اند. در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را برایتان آورده‌ایم:
 • درآمد فروش

یکی از مهم‌ترین اهداف شما از راه‌اندازی یک کسب‌ و کار به طور قطع بالا بردن فروش است. به همین دلیل این شاخص کلیدی عملکرد یک KPI بسیار مهم است و به آن KPI حیاتی می‌گویند.
 • درآمد بر تراکنش

درآمد بر تراکنش شاخص کلیدی عملکرد از تقسیم فروش کل بر تعداد تراکنش‌ها به دست می‌آید و یک شاخص اصلی است. این شاخص نشان می‌دهد که چقدر محتوا و به طور کلی سایت شما برای خرید مشتریان شما ترغیب‌کننده است.

 • نرخ لغو تراکنش

داشتن تعداد بالای لغو تراکنش یک اتفاق طبیعی است. اما دنبال کردن مسیر آن می‌تواند به بالا رفتن نرخ همگرایی کمک بسیاری کند. برای محاسبه این شاخص کلیدی عملکرد باید تعداد تراکنش‌های لغو شده بر کل تراکنش‌ها تقسیم شوند.

شاخص‌های ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ همواره یکی از کانال‌های مهم مارکتینگی بوده است. به کمک ایمیل مارکتینگ شما می‌توانید در ترافیک سایت خود یا حتی نرخ تبدیل خود معجزه کنید.  به همین دلیل برای اندازه‌گیری و دنبال کردن موفقیت کمپین‌های ایمیل مارکتینگ نیز شاهص‌های کلیدی عملکرد برای آن تعریف می‌شود. در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را برایتان آورده‌ایم:

 • نرخ باز کردن ایمیل ( Open Rate )

موضوعی که برای ایمیل خود می‌نویسید، تعیین‌کننده این مساله است که تا چه حد در کمپین ایمیل مارکتینگ خود موفق عمل کرده‌اید و یکی از دلایل تعریف این KPI همین مساله است.

 • نرخ لغو عضویت خبرنامه ( Unsubscribe Rate )

نرخ لغو عضویت خبرنامه شاخصی است که از تقسیم تعداد لغوها بر کل پیوستن به خبرنامه محاسبه می‌شود. چارچوب ایمیل شما بدنه کمپین ایمیل مارکتینگی شما را تعیین می‌کند. این تنها یکی از مسائل است؛ دعوت‌ به‌اقدام‌هایی که در ایمیل خود می‌گذارید و اینکه می‌خواهید مخاطب را به سمت چه محتوا یا هر صفحه دیگری هدایت کنید نیز بسیار مهم است. و شما برای اینکه بدانید این موارد تا چه حد رعایت شده‌اند یکی از شاخص‌هایی که به آن نیاز دارید نرخ لغو عضویت خبرنامه است.

شاخص‌های شبکه‌های اجتماعی

از مهم‌ترین مزایای شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌ و کارها بالا بردن آگاهی از برند است. اما از شبکه‌های اجتماغی استفاده‌های دیگری نیز می‌شود. به همین دلیل پاسخ به سوال kpi چیست در این پلتفرم‌ها بسیار مهم و کاربردی است. اگر می‌خواهید نهایت استفاده را از پلتفرم‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را ببریو و قصد برون‌سپاری آن را دارید می‌توانید از خدمات شبکه‌های اجتماعی ما استفاده کنید.
 

 • تعداد لایک‌ها و فالوئرهای صفحات

بسته به اینکه فالوئرهای شما فالوئرهای فعالی هستند یا خیر و چه میزان پست‌های شما را لایک می‌کنند یا خیر نشان‌دهنده این است که صفحه شما تا چه حد محبوب است.

 • نرخ اینگیجمنت صفحات

به نرخ تعداد افراد درگیرشده با محتووای شما در مقایسه با افرادی که تنها آن را دیده‌اند و گذشته‌اند نرخ اینگیجمنت صفحات می‌گویند. منظور از درگیر شدن انجام یک عمل مانند گذاشتن کامنت یا لایک صفحه شماست.

 • بازدید یا امیپرشن

این شاخص نمایانگر این است که محتوای شما چند بار دیده شده است. بدیهی است هرچه محتوای شما بیشتر دیده شود، آگاهی از برند شما نیز بالا می‌رود.

شاخص‌های تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی مشهور به داشتن نرخ بازگشت سرمایه بالا است. همچنین با اجرای استراتژی‌های مختلف می‌توان حتی مواردی مانند آگاهی از برند را با تبلیغات کلیکی بالا برد. برای آشنا شدن با استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ می‌توانید بر روی آن کلیک کنید.

همچنین اگر می‌خواهید خدمات تبلیغات کلیکی خود را برون‌سپاری کنید می‌توانید به ما اعتماد کنید.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

نرخ بازگشت سرمایه شاید یکی از مهم‌ترین KPIs بازاریابی اینرتنتی باشد که توسط مارکترها دنبال می‌شود. اگر تاکنون پاسخ سوال kpi چیست را گرفته‌اید باید بدانید که نرخ بازگشت سرمایه نشاندهنده این است هزینه‌هایی که می‌کنید آیا ارزش آن را دارد که این سرمایه‌گذاری‌ها را ادامه دهید یا خیر.  نحوه محاسبه نرخ بازگشت سرمایه از تقسیم اختلاف سود و هزینه‌ها تقسیم بر هزینه‌ها به دست می‌آید.
نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

 •  ROAS

ROAS و ROA بسیاری از مواقع به جای هم به کار می‌روند و با هم اشتباه گرفته می‌شوند. ROAS از تقسیم درآمد کل بر هزینه‌ها به دست می‌آید و مفهومی کاملا متقاوت است.

 • CPM

CPM هزینه مربوط به هر 1000 بازدید از یک صفحه است. برای مثال اگر از یک صفحه 3000 بار بازدید شود و CPM شما 3 دلار باشد در مجموع هزینه شما 9 دلار خواهد بود.

 • CPC

یکی دیگر از شاخص‌های مهم مارکتینگی CPC (Cost Per Click) است. این شاخص نشان‌دهنده این است که به ازاری هر کلیک بر روی صفحه شما گوگل چه هزینه‌ای از شما دریافت می‌کند.

 • Cost per conversion

در این حالت شما یک اقدام مطلوب برای گوگل تعیین می‌کنید و در صودرتی که کاربر آن اقدام مطلوب را انجام دهد، هزینه خاصی از شما دریافت می‌کند.

 • CTR یا نرخ کلیک شدگی

نرخ کلیک شدن بر روی URL یک صفحه نسبت به در معرض نمایش قرار گرفتن آن را نرخ کلیک می‌گویند. مثلا در تبلیفات گوگل هرچه نرخ کلیک بالاتری داشته باشید این موضوع نشان داده می‌شود که از عناوبن و دیسکریپشن‌های بهتری استفاده کرده‌اید.

سئو و بازاریابی محتوایی

سئو و بازاریابی محتوایی دو عنصر جداناشدنی از یکدیگر هستند. به همین علت است که شاخص‌های کلیدی عملکرد را در مورد این دو شاخه در یکجا آورده‌ایم. 
سئو و بازاریابی محتوایی

 • تعداد بک‌لینک‌ها

گوگل به بک‌لینک‌ها به نشانه رای نگاه می‌کند. برای مثال اگر سایتی به یکی از صفحات شما لینک دهد، بخشی از اعتبار آن صفحه از آن وبسایت به صفحه شما اضافه خواهد شد و اعتبار دامنه شما را افزایش خواهد داد.

 • تعداد دامنه‌های لینک‌داده شده

برای یک صفحه مهم است که به چند دامنه لینک داده است. زیرا اعتبار این صفحه بین دامنه‌ها پخش خواهد. پس اگر قصد گرفتن بک‌لینک از صفحه خاصی را دارید باید ببینید آن صفحه و به طور کلی آن دامنه به چند وبسایت دیگر لینک داده شده است؛ این مساله بیانگر کیفیت بک‌لینکی خواهد بود که می‌گیرید.

 • عملکرد وبلاگ

برای یک وبسایت وبلاگ آن یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است. علاوه بر اینکه لینک‌سازی‌های داخلی از طریق وبلاگ کمک بسیاری به سئو می‌کند عملکرد کلی وبلاگ نیز تاثیر بسیاری دارد و از شاخص‌های مهم محسوب می‌شود. برای مثال تعداد بازدید از مطالب شما نشان‌دهنده این است که تا چه حد محتوای خوبی بر روی وبلاگ خود قرار داده‌اید و درکنار آن به سئو سایت خود کمک کرده‌اید.

نتیجه‌گیری

تمام این شاخص‌ها برای این گفته شده‌اند تا در نهایت به کسب‌وکار شما کمک شود که نرخ تبدیل خود را افزایش دهید. این که KPI چیست تازه ابتدای راه است باید در مورد هریک از آن‌ها و اینکه چگونه آن‌ها را بهینه کنید مطالعه کنید. وبلاگ پرتوشید را دنبال کنید تا هر چه بیشتر در مورد بازاریابی اینترنتی اطلاعات کسب کنید.