تبلیغات تعاملی چاپی
1399/05/04 تبلیغات تعاملی

تبلیغات تعاملی چاپی

تبلیغات چاپی نوعی تبلیغات است که از رسانه‌های چاپی فیزیکی برای رسیدن به مشتریان بالقوه استفاده می‌کند. این نوع تبلیغ زمانی قالب استاندارد تبلیغات بود؛ اما همزمان با پیش‌روی تبلیغات به سمت رسانه‌های دیجیتال، تبلیغات چاپی به عنوان رسانه‌ای گران‌قیمت و غیرقابل ارزیابی محسوب شد. این نوع تبلیغات به مرور زمان با دیگر روش‎‌های تبلیغاتی جایگزین شده و روند رشد و استفاده از آنها رو به کاهش است.
آیا واقعا دوره تبلیغات چاپی به پایان رسیده است؟ شاید بسیاری از افراد معتقد باشند که تبلیغات چاپی خلاقیت و نوآوری نداشته و مثل سابق اثر بخشی ندارند؛ بنابراین استفاده از آن در عصر دیجیتال بی‌فایده است.
با این حال، مطالعات خلاف این امر را ثابت می‌کنند. برای اینکه توجه خوانندگان مجله جلب شود، باید خلاقیت زیادی به کار برد. در همین راستا بسیاری از برندها برای یافتن راهکارهای جدید ادغام دنیای دیجیتال و فیزیکی در مجلات و روزنامه‌ها در تلاشند؛ چرا که اگر این نوع تبلیغات به صورت درست و اصولی اجرا شوند، در کنار تبلیغات دیجیتال کلید موفقیت کسب و کارها خواهند بود.
برای اینکه در مورد روش‌های تبلیغات سنتی باز‌نگری کنید، چند نمونه آگهی چاپی نوآورانه را گردآوری کرده و در ادامه آورده‌ایم.

موتورولا (Motorola)

موتورولا برای معرفی گوشی Moto x در مجله "Wired" در نواحی مترو شیکاگو و نیویورک دست به اقدامی متفاوت زد و طی یک آگهی چاپی- تعاملی این امکان را برای خواننده ایجاد کرد که با فشردن دکمه‌های پایین آگهی، امکان تغییر رنگ گوشی موبایل به 11 رنگ متفاوت وجود داشت.

تبلیغات چاپی- تعاملی موتورولا


صفحه این آگهی از کاغذ پلی کربنات، تعدادی لامپ  LED، مدار الکتریکی و چهار باتری لیتیوم ساخته شده بود و در عین حال ضخامت آن فقط کمی از ضخامت صفحه معمولی بیشتر بود. 
ویدئو را از اینجا ببینید


تبلیغات چاپی- تعاملی موتورولا

 

فورد (Ford)

در صنعت خودرو، بیان نوآوری در قالب کلمات سخت است. از این رو فورد تصمیم گرفت امکانی را ایجاد کند که خودِ محصول صحبت کند! آژانس BBR Saatchi& Saatchi تبلیغی ساده و در عین حال هوشمند را برای فورد طراحی کرد که توانایی شگفت انگیز رسانه چاپی را با فناوری هوشمند جدید مرتبط ساخت. این آگهی چاپی– تعاملی در سه نسخه به گونه ای طراحی شد که با اسکن QR کد و قرار دادن گوشی در صفحه آگهی، فیلمی از نحوه عملکرد و ویژگی جدید مربوط به فورد اکسپلورر پخش می‌شد. 

تبلیغات چاپی- تعاملی فورد


گلاسیال (Glacial)

آژانس تبلیغاتی Ogilvy برزیل تبلیغی چاپی_تعاملی برای نوشیدنی گلاسیال ایجاد کرد. در این تبلیغ برای  طرفداران نوشیدنی‌های تابستانی، بطری نوشیدنی را در کمترین زمان ممکن، خنک می‌کرد. جدا کردن صفحه تبلیغ از روزنامه، گرفتن در زیر آب، پیچیدن به دور بطری و در نهایت قرار دادن آن در یخچال، بطری دو برابر سریعتر از حالت عادی خنک می‌شد و تجربه متفاوتی را برای مخاطبان ایجاد می‌کرد.
جنس کاغذ تبلیغاتی از ذرات نمک خاصی ساخته شده بود که تاثیر شگرفی بر روند خنک سازی داشت.

تبلیغات چاپی- تعاملی گلاسیال 

فولکس واگن (Volkswagon)

چطور می‌توان بدون تست خودرو، مخاطب را برای خرید آن متقاعد کرد؟ فولکس واگن در نروژ با استفاده از واقعیت افزوده در یک آگهی چاپی، این کار را کرد!
فولکس تست رانندگی از طریق آگهی چاپی را برای اولین بار اجرا کرد و سعی بر این داشت که مزایا و ویژگی‌های اصلی خودرو خود را به نمایش بگذارد. این آگهی در برخی نشریات محبوب نروژی در سه صفحه به صورت جاده‌های زمستانی و تابستانی طراحی شد. مخاطب با دانلود اپلیکیشن و گرفتن گوشی آیفون خود در بالای صفحه، رانندگی را تجربه می‌کرد. اپلیکیشن در هنگام رانندگی در صورت انحراف از لاین با لرزش گوشی کاربر را آگاه می‌کرد.

تبلیغات چاپی- تعاملی فولکس واگن

این آگهی چاپی مطمئنا به اندازه تجربه رانندگی واقعی مهیج نبوده ولی ایده خوبی بود و به خوبی نیز اجرا شد.
 ویدئو را از اینجا ببینید

 سونرا (Sonera)

  شرکت ارتباطی سونرا جهت راه‌اندازی اینترنت  4Gبرای اولین بار در فنلاند دست به اقدام عجیبی زد و با ترکیب رسانه سنتی و تکنولوژی، سرعت اینترنت خود را برای مخاطبان و رقبا به نمایش گذاشت. در این آگهی تبلیغاتی، یک بازی دو نفره برای تست سرعت واکنش مخاطبان به واسطه اینترنت  4G طراحی شد. برنده این بازی شانس استفاده از اینترنت سونرا را داشت.

تبلیغات چاپی- تعاملی سونرا

بیش از یک دهه است که فضای دیجیتال گزینه‌ای استراتژیک و روزنامه، مجله و تراکت راه‌های منسوخ شده ارتباطی و تبلیغ برای بازاریابان محسوب می‌شوند؛ اما نمونه‌های ذکر شده نشانگر این هستند که با ترکیب تکنولوژی و خلاقیت می‌توان این رسانه‌ها را دوباره احیا کرد.
ویدئو را از اینجا ببینید

 
منابع:
[1][2][3]