تبلیغات تعاملی محیطی
1399/05/04 تبلیغات تعاملی

تبلیغات تعاملی محیطی

بی شک زمانی که صحبت از تبلیغات محیطی به میان می‌آید، بیلبورد بزرگ تبلیغاتی، اولین چیزی است که به ذهن خطور می‌کند. امروزه بسیاری معتقدند که بیلبورد تبلیغاتی یکی از تبلیغات غیر دیجیتال است که عمرش به انتها نخواهد رسید. از طرف دیگر، برخی نیز معتقدند که این تابلوهای عظیم تبلیغاتی همانند بخش ثابتی از جاده شده‌اند و قادر به جلب توجه مخاطبان نیستند.
در چنین شرایطی که ماندگاری و تثبیت در ذهن مخاطب هر روز سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود، برای جلب توجه افراد باید فراتر از یک بیلبورد تبلیغاتی عمل کرد. استفاده از فناوری‌های جدید و روش‌های خلاقانه به تغییر شکل و کارایی بیشتر بیلبوردها کمک می‌کند.
در نمونه‌های زیر به برندهایی می پردازیم که با استفاده از خلاقیت، سعی در تغییر شکل تبلیغات محیطی و ایجاد تعامل با مخاطبان کرده‌اند.

کیت کت (Kit Kat)

کیت کت مدت زمان بسیار زیادی است که با شعار " Have a break, have a KitKat  " مخاطبان را به استراحت و دوری از استرس روزمره تشویق می‌کند. کیت کت با همکاری آژانس تبلیغاتیJWT  در یکی از شهرهای شلوغ کلمبیا 20 بیلبورد را در ایستگاه‌های اتوبوس طراحی و پیاده‌سازی کرد و افراد در انتظار  اتوبوس  را که از رفت و آمدهای روزانه خسته بودند، به استراحت و رفع خستگی دعوت کرد.
از آنجایی که ماساژ، مناسب‌ترین راه برای از بین‌بردن استرس است، کیت کت دستگاه ماساژ ارتعاشی را به گونه‌ای درون بیلبوردها تعبیه کرده بود که با تکیه افراد فعال می‌شد. موقعیت مکانی این بلیبورد‌‌‌‌‌‌‌ها در نقشه گوگل ثبت شده بودند و افراد با توییت کردن کلماتی مانند خستگی یا استرس، نشانی نزدیک‌ترین بیلبورد را دریافت کرده و با مراجعه به آن از ماساژی سریع و آرامش بخش بهره‌مند می‌شدند.

بیلبورد تعاملی کیت کت


کیت کت با ارائه اولین بیلبورد ماساژ جهان، تجربه‌ای به یاد ماندنی برای مخاطبان ایجاد کرد و واکنش‌های بسیار خوبی را به همراه داشت.
ویدئو را از اینجا ببینید

سریال وکیل مدافع شیطان

نت فلیکس به کمک آژانس تبلیغاتی DDB برای رونمایی از فصل دوم سریال وکیل مدافع شیطان (Dare Devil) دست به اقدامی متفاوت زد و دوئل بین ابرقهرمان‌های فیلم را به عرصه‌ای بزرگتر کشاند.
سه بیلبورد با تصویر شخصیت‌های اصلی داستان Daredevil،Punisher و Elektra در تورنتوی کانادا تحت عنوان «نبرد هشتگ‌ها» نصب شد و از عابرین خواسته شد تا برای حمایت از هر کدام از این شخصیت‌ها، با mention نام آنها در توییتر، به این کمپین بپیوندند. هر 48 ساعت یکبار، شخصیتی که بیشترین منشن را از سوی مخاطبان دریافت کرده بود، به پوستر دو شخصیت دیگر از طریق  ایجاد حفره با تفنگ، کبودی، پارگی و ... آسیب می‌زد.

بیلبورد تعاملی سریال وکیل مدافع شیطان
این سریال در کانادا بسیار محبوب بود و سری بیلبوردهای مبارزه، یک راه جذاب برای معرفی شخصیت‌های جدید سریال و ترغیب طرفداران آن به مشاهده سری جدید فیلم بود.

تویوتا (Toyota)

تویوتا از طریق آژانس تبلیغاتی Saatchi & Saatchi, Los Angeles برای معرفی خودرو هیبریدی RAV4 کاری متفاوت انجام داد و بیلبوردی به ارتفاع بیش از 120 فوت معادل ساختمانی 10 طبقه در نیویورک نصب کرد.
علاقمندان این خودرو، افرادی هستند که به دنبال تجربه چیزهای جدیدند؛ در همین راستا هدف از اجرای این کمپین، تشویق افراد برای به چالش کشیدن محدودیت‌هایی بود که برای خودشان تصور می‌کردند.
در این کمپین، تویوتا اولین بیلبورد قابل صعود را در قلب میدان تایمز نیویورک نصب کرد. در این بیلبورد تبلیغاتی، صخره سنگی مصنوعی مشابه آنچه که در ورزشگاه‌ها است به صورت سه بعدی پیاده سازی شده بود. سه کوه‌نورد حرفه‌ای و یک تازه‌کار به صورت زنده جلوی چشم مردم از این صخره بالا می‌رفتند تا مردم را به تجربه کردن این حس با استفاده از خودروی هیبریدی RAV4  تشویق کنند.

بیلبورد تعاملی تویوتا
این کمپین نه تنها توجه ساکنین نیویورک را به خود جلب کرد؛ بلکه به عنوان یک کمپین جذاب از طریق اینترنت در سراسر جهان پخش شد و شور و شوق مخاطبان را برای آفرود با این خودرو تحریک کرد.

روز جهانی زن در انگلیس

به مناسبت روز جهانی زن گروه حمایت از حقوق بشر AU.K  انگلستان به همراه آژانس تبلیغاتی WCRS بیلبوردی دیجیتال با پیام توقف خشونت علیه زنان در لندن نصب کرد.
بیلبورد، تصویری از چهره زنی زخمی و کتک خورده را به نمایش کشیده بود و از بینندگان درخواست توجه می‌کرد. اطراف این بیلبورد تعاملی از دستگاه تشخیص چهره استفاده شده بود و همزمان با نگاه و توجه مخاطبان به زخم‌های صورت زن، این زخم‌ها برطرف شده و اگر افراد بیشتری به تصویر توجه می‌کردند، روند بهبود تسریع می‌شد.
در ایالات متحده آمریکا بیش از 38 میلیون زن در طول عمر خود با خشونت شریک زندگی‌شان مواجه هستند و اغلب افراد، علیه این خشونت اقدامی نمی‌کنند؛ زیرا تصورشان بر این است که اقدامشان تاثیر چندانی نخواهد داشت.
 بیلبورد تعاملی روز جهانی زن
درواقع هدف این کمپین، انتقال این پیام بود: چشمان خود را روی مشکلات نبندید،  زیرا تا زمانی که به آن توجه نکنید، برطرف نخواهد شد.
ویدئو را از اینجا ببینید

نایک (Nike)

نایک به عنوان برندی که خود را حامی ورزش در جامعه معرفی کرده است، با همکاری آژانس تبلیغاتی BBDO در راستای پیشبرد اهداف خیرخواهانه و مسئولیت اجتماعی خود نیز دست به اقدامی هوشمندانه زد.
بدین منظور بیلبوردی سه بعدی، متصل به تردمیل در آرژانتین پیاده‌سازی شد. این بیلبورد طوری راه اندازی شده بود که مسافت پیموده شده توسط تردمیل بر روی آن به نمایش گذاشته ‌‌می‎شد و نایک به ازای هر کیلومتر راه رفتن یا دویدن افراد، مبلغی را به یونیسف برای کمک به کودکان اهدا می‌کرد.
نایک در این اقدام، با شعار «کیلومترها دویدن فقط به نفع خود شما نیست! با هر کیلومتر دویدن، شما به یونیسف کمک خواهید کرد» علاوه بر دعوت افراد به ورزش کردن، حمایت خاص خود را در کمک به دیگران به نمایش گذاشت.
روشی که نایک برای درگیر کردن مخاطبان در این کمپین تعاملی استفاده کرده بود، بسیار خاص بود؛ زیرا عموما بیلبوردهای تعاملی به استفاده از اپلیکیشن یا وب‌سایت وابسته هستند. اما این بیلبوردها بر اساس تعامل بدن انسان (پاها) با آن طراحی شده بود.
 
منابع:
[1][2][3]