تبلیغات تعاملی
1399/04/22 تبلیغات تعاملی

تبلیغات تعاملی

تبلیغات تاثیر بسیار زیادی بر رفتار مصرف‌کنندگان دارد و اهمیت آن در دنیای امروز برکسی پوشیده نیست. از طرفی افراد درطول روز در معرض حجم بالایی از پیام‌های تبلیغاتی برندهای مختلف قرار دارند و طی فرآیندی ذهنی پیام‌ها را نادیده گرفته و به آن توجهی نمی‌کنند. از این‌رو صاحبان کسب وکار با چالش‌های بسیاری برای جلب توجه مخاطبان مواجه هستند.

رقابت با رهبران بازار یا برندهایی که سهم بازار بالایی دارند، منوط به داشتن خلاقیت و نوآوری است.

تبلیغات تعاملی  (Interactive Advertising)سبک جدیدی از تبلیغات است که برخلاف تبلیغات سنتی مخاطب تنها تماشاگر تبلیغ نیست! این تبلیغ با استفاده از رسانه‌های آنلاین و آفلاین به گونه‌ای طراحی می‌شود که کاربر را تشویق به برقراری ارتباط با تبلیغ کرده و او را از یک ببینده منفعل به یک شرکت‌کننده فعال تبدیل می‌کند. تبلیغات تعاملی به برندها کمک می‌کند تا علاوه بر برقراری ارتباط با مخاطبان، در ذهن آنها ماندگار شوند.
تبلیغات تعاملی ابتدا در فضای آنلاین شکل گرفت و به صورت بازی‌ در گوشی مخاطبان نمایش داده می‌شد اما درحال حاضر به محیط اینترنت محدود نمی‌شوند و در محیط آفلاین در فرم‌ها و اشکال متفاوتی  قابل اجرا هستند.

نمودار رشد تبلیغات تعاملی

 

بیش بینی می‌شود که بازار تبلیغات تعاملی تا سال 2023 حدود 93 میلیارد دلار رشد داشته‌ باشد و در سال‌‌های 2017 تا 2023 15٪ نرخ رشد مرکب سالانه ((CAGR داشته باشد.

مزیتهای اصلی  تبلیغات تعاملی:

درک پیام برند: تبلیغات تعاملی به دلیل برقراری ارتباط با مخاطب و درگیر کردن او در کمپین باعث می‌شود مخاطب درک و تفسیر بهتری از محتوای پیام برند پیدا کند.

افزایش مشارکت مخاطبان: بسیاری از تاکتیک‌های خلاقانه بازاریابی تعاملی امکان جذب مخاطب و ارائه تجربه خریدی جالب و سرگرم کننده را فراهم می‌کند. مشارکت مخاطبان در این نوع تبلیغ حدود70% بیشتر از سایر روش‌های تبلیغاتی است.

افزایش فروش: طبق تحقیقات انجام شده، میزان سرگرم‌کنندگی تبلیغات تعاملی حدود 90% و میزان مهیج بودن این تبلیغات حدود 65% بیشتر از سایر روش‌های تبلیغاتی است. برخلاف تبلیغات سنتی رادیو و تلویزیون، تکنیک‌های بازاریابی تعاملی فرصت خرید در محل را برای مخاطبان ایجاد کرده و منجر به افزایش نرخ تبدیل به فروش می‌شود.

قابلیت اندازه‌گیری: تبلیغات تعاملی  نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی، اطلاعات بیشتر و جزئی‌تری از نتیجه تبلیغ را ارائه می‌کند. از جمله:

  • چه مدت زمانی کاربران آگهی تبلیغاتی را مشاهده می‌کنند

  • بر روی چه چیزی کلیک می‌کنند

  • آیا به سوالی پاسخ داده‌اند

  • آیا ویدئو را مجدد پخش می‌کنند

  • آیا آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند

این داده‌ها و اطلاعات به بازاریابان کمک می‌کند تا در کمپین‌های آینده حساب شده‌تر عمل کنند و عملکرد خود را بهبود ببخشند.

اثربخشی بیشتر: طبق تحقیقات انجام شده توسط Magna  و Tremor، کاربران 47% زمان بیشتری را صرف دیدن تبلیغات تعاملی به نسبت دیگر تبلیغات می‌کنند.

مزیت تبلیغات تعاملی
 

همچنین تبلیغ تعاملی 32% بیشتر از تبلیغ عادی در ذهن مخاطبان ماندگار شده و قصد خرید مخاطب را تا 9 برابر افزایش می‌دهد.

منابع:
[1][2][3]