استراتژی دیجیتال مارکتینگ؛ صفر تا صد آن و هرآنچه در مورد آن باید بدانید
1399/10/08 استراتژی دیجیتال مارکتینگ

استراتژی دیجیتال مارکتینگ؛ صفر تا صد آن و هرآنچه در مورد آن باید بدانید

امروزه بخش بزرگی از استراتژی مارکتینگ هرکسب‌وکاری مربوط به نوع دیجیتال آن است. به همین دلیل استراتژی دیجتال مارکتینگ به یکی از بخش‌های مهم آن بدل شده است. 
داشتن استراتژی به شما کمک می‌کند تا مسیر شما به سوی کسب نتایج قابل قبول روشن باشد. اشتباهی که بسیاری از کسب‌وکارها در این بخش از بازاریابی اینترنتی می‌کنند این است که آن را کاملا نادیده می‌گیرند. اما برای داشتن یک استراتژی مدون چه باید کرد؟ آیا باید از ارائه‌دهنده‌های خدمات دیجیتال مارکتینگ کمک گرفت؟ یا اینکه باید برای انجام آن یک تیم تشکیل داد؟
اینکه برای تدوین این استراتژی‌ها باید تیم تشکیل دهید یا آن را برون‌سپاری کنید به طرح کسب‌وکار شما و استراتژی‌های کلان آن بستگی دارد. اما در هردو صورت شما نیاز دارید ابتدا تاریخچه دیحیتال مارکتینگ و سپس با پاسخ سوال بخش دیجیتال مارکتینگ چیست و سپس تدوین استراتژی‌های آن آشنا شوید. 
در این پست وبلاگی تلاش کرده‌ایم تا شما را به طور کامل با استراتژی دیجتال مارکتینگ آشنا کنیم. مسلما بحث کلانی ماننن این نیاز به تحقیق و مطالعه عمیق دارد، ولی شما می‌توانید با خواندن این مقاله اولین قدم را در مسیر آشنایی با برنامه‌ریزی دیجیتال مارکتینگ بردارید یا اگر از قبل با آن آشنا هستید می‌توانید به دانسته‌های خود اضافه کنید.
در این مقاله با بخش‌های زیر مواجه خواهید شد. برای مراجعه به هربخش بر روی آن کلیک کنید؛
 
 • استراتژی دیجیتال مارکتینگ یا همان استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست ؟
 • استراتژی دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار خود را چگونه تعیین کنیم؟
 • نتیجه‌گیری

استراتژی دیجیتال مارکتینگ یا همان استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست؟

به برنامه یا طرحی که به کسب‌وکار کمک می‌کند تا به اهداف خاص خود از طریق کانال‌های آنلاین دست پیدا کنند، استراتژی کسب‌وکار اینترنتی یا استراتژی دیجیتال مارکتینگ می‌گویند.
اصطلاحاتی که معمولا به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، استراتژی دیجیتال مارکتینگ و کمپین دیجیتال مارکتینگ هستند. اما تفاوت این‌دو چیست؟


تفاوت کمپین دیجیتال مارکتینگ با استراتژی آن

استراتژی دیجیتال و کمپین دیجتال کاملا از هم متفاوت هستند. همانطور که گفتیم موضوع استراتژی بازاریابی اینترنتی پیرامون اهداف دیجیتال مارکتینگ است. در حالی که کمپین به اجرای برنامه‌ها و اقدام برای دستیابی به آن اهدف می‌گویند. برای مثال اگر هدف شما افزایش ترافیک وبسایتتان از طریق وبلاگ است به تدوین این هدف استراتژی دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. در مقابل به اقداماتی که جهت رسیدن به این هدف انجام می‌دهید مانند نوشتن محتوای ارزشمند برای وبلاگ خود، کمپین دیجیتال مارکتینگ می‌گویند. 
اگر قصد دارید به طور کامل با اینکه کمپین دیجیتال چیست آشنا شوید بر روی آن کلیک کنید.

استراتژی دیجتال مارکتینگ

استراتژی دیجیتال مارکتینگ کسب‌وکار خود را چگونه تعیین کنیم؟

حال که با تعریف استراتژی بازاریابی دیجیتال آشنا شدید، زمان آن رسیده که به سراغ این‌که چگونه آن را تعیین کنیم می‌رویم. موارد زیر دارای اهمین هستند:
 
 • پرسونای مخاطب خود را تعیین کنید
 • اطلاعات دموگرافیک (Demographic) را به دست آورید
 • اطلاعات سایکوگرافیک (Psychographic) را به دست آورید
 • اهداف و ابزارهایی که نیاز پیدا خواهید کرد را شناسایی کنید
 • کانال‌های دیجیتال خود را ارزیابی کنید
 • کانال رسانه مالکیت شخصی
 • کانال رسانه اکتسابی
 • کانال رسانه پولی
 • برای کمپین‌های رسانه مالکیت شخصی خود برنامه‌ریزی کنید
 • برای کمپین‌های رسانه اکتسابی خود برنامه‌ریزی کنید
 • برای کمپین‌های رسانه پولی خود برنامه‌ریزی کنید


پرسونای مخاطب خود را تعیین کنید

وقتی می‌خواهید محصولی را بفروشید چه از طریق آنلاین باشد چه آفلاین باید مخاطب خود را بشناسید. استراتژی‌هایی که بر مبنای شناسایی پرسونا بنا می‌شوند همیشه جزو استراتژی‌های موفق قرار می‌گیرند.
پرسونای مخاطب مشتری ایده‌آل شماست که از طریق تحقیق، نظرسنجی و مصاحبه با مخاطب هدف تعیین می‌شود. برای آشنایی کامل با پرسونای مخاطب و روش‌های تعیین آن بر روی آن کلیک کنید.
از موارد مهمی که هنگام تعیین پرسونای مخاطب باید به آن توجه کنید این است که این پرسونا باید بر مبنای داده‌های واقعی تعیین شود. در صورتی که این داده‌ها معتبر و واقعی نباشند ممکن است به طور کامل گمراه شوید و هرچه تلاش کنید به نتیجه مناسب نرسید.
برای داشتن پرسونای صحیح یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که در بانک اطلاعاتیتان باید از مشتری‌ها، مشتری‌های بالقوه و حتی افراد خارج دیتابیس خود استفاده کنید تا داده‌ها واقعی باشند و توزیع آن‌ها منطقی باشد.
برای تعیین پرسونا به اطلاعات دموگرافیک و سایکوگرافیک نیاز پیدا خواهید کرد. در ادامه در مورد این‌دو توضیحاتی ارائه داده‌ایم:
 

اطلاعات دموگرافیک (Demographic) را به دست آورید

 • موقعیت مکانی: از ابزارهای تحلیلی مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید تا متوجه شوید موقعیت مکانی افرادی که ترافیک سایتتان را تشکیل می‌دهند از کجاست. اگر  می‌خواهید به طور کامل بدانید گوگل آنالیتیکس چیست و چگونه از آن استفاده کنید بر روی لینک آن کلیک کنید.
 • سن: بسته به نوع کسب‌وکارتان ممکن است سن عاملی تعیین‌کننده در تعیین پرسونای مخاطب باشد یا نباشد. اگر احساس می‌کنید این‌طور است، با جمع‌آوری داده‌ها و شناسایی الگوها در آن سن مناسب برای تعیین پرسونای مخاطب خود را شناسایی کنید.
 • درآمد: اطلاعاتی مانند درآمد می‌توانند نقشی بسیار تعیین‌کننده در تعیین پرسونا و به طبع آن در موفقیت کسب‌وکار داشته باشند. اگر می‌توانید از طریق پرسشنامه یا مصاحبه چنین اطلاعاتی را جمع‌آوری کنید حتما این کار را انجام بدهید، هرچند انجام این‌کار دشوار باشد؛ چرا که مردم نسبت به دادن اطلاعات درآمد خود تمایلی از خود نشان نمی‌دهند.
 • عنوان شغلی: در کسب‌وکارهای B2B  اهمیت بسیاری دارد. اگر می‌خواهید بدانید کسب‌وکار B2B چیست و استراتژی‌های کسب‌وکار آن چگونه تعیین می‌شود بر روی لینک آن کلیک کنید.


اطلاعات سایکوگرافیک (Psychographic) را به دست آورید

 • چالش‌ها: چالش‌هایی را که تصور می‌کنید پرسونای شما با در مواجهه با کسب‌وکارتان با آن مواجه خواهد شد را شناسایی کنید.
 • سرگرمی‌ها و علایق: برای مثال اگر یک کسب‌وکار در حوزه فشن و مد هستید، باید به این نکته نیز توجه کنید که احتمالا بخش بزرگی از مخاطبان هدف شما به ورزش تناسب اندام علاقه دارند.
 • اولویت‌ها: باز با یک مثال این بخش را آغاز می‌کنیم. فرض کنید شما یک شرکت تولید نرم‌افزار B2B هستید. باید مهم‌ترین اولویت‌ها را برای مشتریان خود شناسایی کنید. آیا قیمت اولویت دارد یا کیفیت؟ یا شاید پشتیبانی بهتر.
اهداف و ابزارهایی که نیاز پیدا خواهید کرد را شناسایی کنید

اهداف و ابزارهایی که نیاز پیدا خواهید کرد را شناسایی کنید

از سنین پایین همیشه به ما گفته‌اند که برای فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید هدف داشته باشید. تعیین استراتژی دیجتال مارکتینگ نیز از این قضیه مستثنی نیست. اما نکته‌ای که هنگام تعیین این اهداف باید به آن توجه کنید این است که این اهداف نباید از اهداف پایه‌ای کسب‌و‌کار شما جدا باشند.
برای مثال اگر هدف کسب‌وکار شما بالا بردن 20 درصدی درآمد است، ممکن است هدف مارکتینگی شما بالا بردن 40 درصدی تعدا لید‌ها یا سرنخ کسب‌وکارتان باشد. اگر می‌خواهید بدانید لید یا سرنخ چیست و راه‌های افزایش آن چیست بر روی لینک آن کلیک کنید.
نکته دیگری که مهم است این است که باید ابزارهایی را که برای دستیابی به این اهداف به شما کمک می‌کنند را شناسایی کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا هم در مسیر تحیلی داده‌ها و هم تحلیل وضعیت کسب‌وکار هوشیارانه عمل کنید.
 

کانال‌های دیجیتال خود را ارزیابی کنید

هنگامی که هدف‌های استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را تعیین می‌کنید باید نهایت استفاده را از کانال‌های دیجیتال خود ببرید و از انواع رسانه‌های خود استفاده کنید. برای آشنا شدن با انواع رسانه و نحوه به کارگیری آن‌ها بر روی لینک آن کلیک کنید.

رسانه اختصاصی

رسانه شخصی به رسانه‌ای گفته می‌شود که کسب‌وکار شما تسلط کامل بر روی آن داشته باشد. برای مثال از جمله رسانه‌های مالکیت شخصی می‌توان به وبسایت، پروفایل شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ و مواردی از این دست هستند که کنترل آن‌ها به طور کامل در دست کسب‌وکار است.

برنامه‌ریزی رسانه اختصاصی

در قلب هر کمپین دیجیتال مارکتینگ برای دستیابی به اهداف استراژی‌های آن رسانه مالکیت شخصی قرار می‌گیرد. مساله‌ای که در این رسانه اهمیت دارد این است که چه محتوایی برای آن تولید کرده‌اید. محتوا می‌تواند یکی از اساسی‌ترین نقش‌ها را در دستیابی به اهداف مارکتینگی شما بازی کند.

محتوا نوع حضور شما در شبکه‌های اجتماعی را تعیین می‌کند.و اگر این محتوا سئو شده باشد، می‌تواند منجر به افزایش ترافیک نیز بشود. اگر می‌خواهید با سئو محتوا آشنا شوید بر روی آن کلیک کنید. 

رسانه اکتسابی

کانال رسانه اکتسابی به در معرض نمایش قرار گرفتن برند شما از طریق کانال‌هایی است که نه برای آن هزینه می‌کنید نه کنترل کامل بر روی آن دارید.

برای مثال بلاگ پست‌های مهمان، نظرات کاربران در شبکه‌های اجتماعی و در وبسایت‌های مختلف یا محتواهای مربوط به روابط عمومی و سایت‌های خبری از این جمله رسانه محسوب می‌شوند.

برنامه‌ریزی رسانه اکتسابی

بررسی کنید که کانال‌های اکتسابی شما به ترتیب موثر بودن در چه وضعیتی قرار دارند. برای این کار می‌توانید از ابزاری مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. برای مثال می‌توانید با رصد کردن کمپین‌های روبط عمومی رصد کنید که کدام موضوع‌ها بیشتر موثر بوده‌اند.


رسانه پولی

به هرکانالی که برای حضور در آن مجبور باشید هزینه‌ای پرداخت کنید، کانال پولی می‌گویند. برای مثال گوگل ادوردز از جمله کانال‌های پولی است. اگر می‌خواهید بدانید گوگل ادوردز یا گوگل ادز چیست و چه کابردهایی دارد بر روی لینک آن کلیک کنید.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید شما مجبور نیستید که در یک زمان تنهای از یکی از انواع کانال‌ها استفاده کنید. برای مثال شما می‌توانید از رسانه پولی مانند تبلیغات کلیکی گوگل برای یکی از لندینگ‌پیج‌های خود یا پست وبلاگی خود از آن استفاده کنید. 
برای برنامه‌ریزی کمپین‌های رسانه پولی خود نیز مانند دو مورد قبلی عمل کنید.

نتیجه‌گیری

حال که با تعریف، اهمیت و روش‌های تعیین استراتژی دیجیتال مارکتینگ آشنا شدید باید بدانید که قرار دادن این بخش ار بازاریابی دیجیتال در برنامه‌های کسب‌وکار و صرف زمان و هزینه برای آن می‌تواند از پایه‌ای ترین نیازها برای کسب موفقیت باشد. اگر می‌خواهید تدوین استراتژی‌ دیجیتال کسب‌وکار خود را برون‌سپاری کنید آژانس بازاریابی و تبلیغات پرتوشید می‌تواند در این راه به شما کمک کند.