دیجیتال مارکتینگ چیست و شامل چه ابزارهای می‌شود؟
1399/06/04 تبلیغات دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ چیست و شامل چه ابزارهای می‌شود؟

نیاز کسب‌وکارهای بزرگ به فروش بیشتر همیشه تیم تحقیق و توسعه آن‌ها را برآن داشته است که نقشه کسب‌وکار خود را تغییر دهند. با ظهور کامپیوترها و اینترنت شاخه‌ای از بازاریابی به وجود آمده است که بازاریابی دیجیتال یا دیجتال مارکتینگ نام دارد. اما بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟ آیا تشکیل چنین واحدی برای کسب‌وکار خود یا استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ ضروری است؟
 دیجیتال مارکتینگ یا بازیابی اینترنتی مفهوم نسبتا جدیدی است که در عین تازگی، گستردی زیادی دارد. اولین گام برای ورود به دنیای دیجیتال آشنایی با ابزار‌ها و تاکتیک‌های آن است. در این مقاله به معرفی مختصر و اجمالی این ابزارها و تاکتیک‌ها‌ می‌پردازیم و در مقاله‌های آتی به تفصیل آنها را بررسی خواهیم کرد. پیش از شروع پیشنهاد می‌شود مقاله  «تاریخچه دیجیتال مارکتینگ چیست» را مطالعه کنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

طبق تعریف وبلاگ سایت هاب‌اسپات دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، به تمام فعالیت‌های مارکتینگی می‌گویند که از طریق یک وسیله الکترونیکی صورت می‌گیرد.
 کسب‌وکارها از کانال‌های دیجیتال نظیر موتورهای جستجو، وبسایت‌های دیگر، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی برای مواردی مانند بالا بردن آگاهی از برند، افزایش فروش، ارائه خدمات مشتریان و غیره استفاده می‌کنند.
 

اهمیت و نقش دیجیتال مارکتینگ برای کسب‌وکارها در چیست ؟

برای لحظه‌ای بازاریابی یا مارکتینگ آفلاین را در نظر بگیرید. تمام امکانات این نوع بازاریابی مانند چاپ تراکت، بیلبوردهای تبلیغاتی، بازاریابی فیزیکی و غیره، هریک به نوعی در فضای دیجیتال نیز در دسترس است. علاوه بر آن‌ها کانال‌های دیگری که در بخش دیجیتال مارکتینگ چیست به آن‌ها اشاره کرده بودیم نیز می‌توانند در خدمت بازاریابی دیجیتال باشند.
به طور کلی شما اگر کسب‌وکار را اداره می‌کنید، برای افزایش فروش و آگاهی از برند نیاز به بازاریابی اینترنتی دارید. چرا که اکثر سایت‌های رقیب شما در حال حاضر دارای وبسایت یا حداقل حساب‌هایی در شبکه‌های اجتماعی هستند.

در این بخش به بررسی مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت:
 
 1. افزایش فروش و آگاهی از برند 
  در دهه‌های گذشته پیدا کردن بازار برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط کار بسیار سخت و دشواری بود. اما امروزه اینترنت و فضای دیجیتال امکان دستیابی به هر مخاطبی را فراهم کرده است.  صاحبان کسب و کار قادرند با کمک این فضا، پیام خود را به مخاطب هدفشان برسانند و از این طریق به افزایش فروش و آگاهی از برند خود کمک کنند.
   
 2. کاهش هزینه‌ها
  این شاخه از بازاریابی در مقایسه با بازارایابی سنتی هزینه‌ بسیار کمتری برجای می‌گذارد. اگر فعالیتتان در محیط دیجیتال به درستی برنامه‌ریزی شده باشد، قادرید مشتریان را با هزینه بسیار پایین‌تر از روش‌های بازاریابی سنتی جذب کنید.
   
 3. قابل اندازه‌گیری و تحلیل بودن 
  ابزارهای دیجیتال مارکتینگ امکان ارزیابی، اندازه‌گیری و تحلیل نتایج را فراهم می‌کند. این ابزارها نشان خواهد داد که تا چه اندازه کمپین شما موثر بوده، همچنین اطلاعات دقیق‌تر در مورد رفتار کاربر در وب‌سایتتان را برایتان فراهم می‌آورند.
   
 4. کمک به رقابتی شدن
  توجه داشته‌ باشید که اکثر رقیبای شما در حال حاضر از طریق وبسایت یا حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند. اگر آن‌ها علاوه بر فضای دیجیتال در فضای آفلاین هم با قدرت در حال انجام فعالیت‌های مارکتینگی باشند؛ در چنین شرایطی کار برای شما دشوار می‌شود. اما، جای نگرانی نیست با به کارگیری استراتژی های بازاریابی دیجیتال، کسب و کار شما توانایی رقابت پیدا می‌کند و می‌توانید جایگاه خود را در میان سایر کسب و کارها بیابد.

انواع دیجیتال مارکتینگ شامل چه چیز‌هایی می‌شود؟

حال که تا حدودی با مفهوم اینکه دیجیتال مارکتینگ چیست آشنا شدید و دلیل اهمیت داشتن آن در رشد کسب‌وکار را به طور مختصر یاد گرفتید، به سراغ معرفی انواع بخش‌های دیجیتال مارکتینگ رفته‌ایم. دیجیتال مارکتینگ شامل بخش‌های زیر است:
 
 • بهینه‌سازی موتورهای جستجو یا SEO
 • بازاریابی محتوایی یا Content Marketing
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا Social Media Marketing
 • تبلیغات کلیکی
 • همکاری در فروش
 • ​ایمیل مارکتینگ
 • روابط عمومی آنلاین
 • اتوماسیون بازاریابی
 

بهینه سازی موتورهای جستجو یا (SEO)

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو به معنی بهینه کردن وبسایت برای گرفتن رتبه بهتر در صفحه نتایج موتورهای جستجو (search engine result page) است؛ راهکاری برای افزایش ترافیک ارگانیک وبسایت از طریق نمایش آن در نتایج طبیعی موتور جستجو.
امروزه سایت‌های معتبر زیادی خدمات سئو ارائه می‌دهند. اگر می‌خواهید قبل از سپردن سایت خود به آن‌ها موارد زیر را مطالعه کنید تا متوجه باشید که در چه بخش‌هایی باید خدمات بگیرید.

سئو مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و روش‌هاست که به طور کلی می‌توان آن را در سه دسته زیر خلاصه کرد:

 • سئوی داخلی (On Page SEO): تدوین استراتژی محتوایی مناسب با بررسی کلمات کلیدی، تولید محتوای ارزشمند، دسته بندی محتوایی و ایجاد لینک داخلی جزو این دسته محسوب می‌شوند. تمرکز سئوی داخلی بر محتوای وبسایت است تا با کمک به تولید محتوای کاربر پسند، وبسایت در نتایج موتور جستجو (SERPS) رتبه بهتری بگیرد.
 • سئوی خارجی (Off Page SEO): شامل اقداماتی است که خارج از صفحه سایت به منظور بهبود رتبه سایت در گوگل انجام می‌شود. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، فعالیت در فروم‌ها، خرید بک لینک و رپورتاژ آگهی جزو سئوی خارجی محسوب می‌شوند.
 • سئوی تکنیکال (Technical SEO): سئوی تکنیکال بر روی backend سایت متمرکز است. فعالیت‌هایی از جمله استانداردسازی کدنویسی صفحات، بهینه کردن حجم تصاویر، بهینه کردن فایل‌های CSS، بهینه کردن سرعت لود سایت و طراحی ریسپانسیو سایت در این دسته قرار می‌گیرند. برخی سایت‌ها، سئوی تکنیکال را زیر مجموعه‌ای از سئوی داخلی در نظر می‌گیرند که به نوعی صحیح است.

سئو تنها به معنای بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو نیست؛ بلکه به معنای مناسب بودن سایت برای کاربران است (به دلیل وابسته بودن موتورهای جستجو به کاربران). اهمیت این موضوع در چند سال اخیر به قدری بوده که استراتژی‌ رتبه دهی گوگل با تمایلات کاربران همسو شده و الگوریتم‌های گوگل تلاش می‌کنند تا رفتار کاربران را آنالیز کرده و متناسب با همان رتبه بندی نتایج را بهینه کنند.

بازاریابی محتوایی (Content Marketing)

بازاریابی محتوایی یا کانتنت مارکتینگ به معنای تولید محتوای ارزشمند برای ایجاد آگاهی از برند و افزایش ترافیک وبسایت به منظور جذب کاربر، افزایش فروش، رشد برند و توسعه کسب و کار است. اگر می‌خواهید متوجه شوید که باید برای استفاده از این کانال جامع، واحد مربوط به آن را تشکیل دهید یا از خدمات تولید محتوا استفاده کنید یا نه جزئیات این کانال را در زیر برایتان آورده‌ایم. 

کانال‌هایی که در استراتژی بازاریابی محتوایی نقش دارند: 

 • بلاگ پست: نگارش و انتشار محتواهای تخصصی مربوط به حوزه فعالیت شرکت، منجر به افزایش ورودی ارگانیک وبسایت می‌شود و در نهایت  امکان اتصال مشتری به تیم فروش سازمان را فراهم می‌کند. از این طریق کسب و کارها قادر به جذب حجم زیادی از مخاطبان و رونق بخشیدن به کسب‌وکار خود هستند.
 • کتاب‌های الکترونیک: مدیران وبسایت‌ها‎ با تولید محتوای مناسب در قالب مطالب آموزشی، مطالعه موردی (Case Study) و ارائه گزارش تحقیقاتی امکان آموزش و اطلاع‌رسانی بیشتر به مخاطبان را دارند و با انتشار آن در شبکه‌ها‎ی اجتماعی می‎توانند کاربران زیادی را به سمت سایت خود هدایت کنند.
 • اینفوگرافیک: از ترکیب دو کلمه اینفو (Information) به معنای اطلاعات و گرافیک (Graphic) است و به تصویری گفته می‌شود که در آن اطلاعات، آمار و یا هرگونه دانشی در قالب تصویر و با استفاده از نمودارهای گرافیکی، چارت و سایر آیکون‌ها و تصاویر جذاب ارائه شود. هدف این آن نوع محتوا، ساده‌سازی فهم اطلاعات پیچیده و یا جذاب نمودن ارائه اطلاعات می‌باشد. بنابراین اینفوگرافیک نوعی محتوای بصری است که با کمک آن می‌توان برای بازدیدکننده سایت مفهوم خود را عینی کرد.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)

حال که در جواب سوال دیجیتال مارکتینگ چیست با کانال‌های سئو و بازاریابی محتوا آشنا شدید به سراغ معرفی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌رویم. بی‌شک استفاده از خدمات بازاریابی اجتماعی می‌تواند شوک مثبت قابل لمسی را به فروش و آگاهی از برند شما بدهد. 

با توجه به فعالیت بخش زیادی از جامعه در شبکه‌های مختلف اجتماعی، حضور در این رسانه‌ها تقریباً برای همه‌ی کسب‌وکارها مفید است. بازاریابی رسانه‌‎های اجتماعی یا SMM  یکی از روش‌های متداول دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود؛ چرا که با معرفی برند و خدمات یا محصولات آن، افزایش Word Of Mouth، افزایش آگاهی از برند و افزایش ترافیک سایت را خواهیم داشت و درنهایت افزایش فروش خدمات و محصولات حاصل خواهد شد.

بازایابی شبکه‌های اجتماعی (SMM)
برخی از پلتفرم‌های شبکه اجتماعی رایج در دنیا عبارتند از:

 • توئیتر 
 • لینکدین
 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • فیس بوک
 • اسنپ چت
 • پینترست

حضور در همه پلتفرم‌ها برای همه کسب و کار‌ها ضروری نیست و صاحبان برند باید بر اساس نیاز و سلیقه مشتریان خود در شبکه‌های متناسب با کسب و کار خود فعالیت کنند. اگر در این زمینه تازه کار هستید و نیاز به مشاوره دارید می‌توانید با پرتوشید ارتباط بگیرید.

تبلیغات کلیکی (Pay Per Click)

تبلیغات کلیکی یا PPC یکی از متداولترین انواع تبلیغات اینترنتی است که تنها به ازای کاربری که با کلیک روی تبلیغات، وارد وبسایت شما می‌شود، هزینه می‌پردازید. تبلیغ سرچ ادز گوگل یکی از متداولترین نوع تبلیغات کلیکی محسوب می‌شود و تبلیغ دهندگان گوگل به ازای نمایش سایتشان در رتبه برتر موتور جستجو و کلیک بر روی لینک سایت هزینه می‌دهند.

 از دیگر کانال‌های تبلیغات کلیکی می‌توان نمونه‌‌‌‌های زیر را نام برد:
 

 • تبلیغات کلیکی گوگل: گوگل شامل تبلیغاتی است که در نتیاج جستجوی خود سایت‌هایی را که با شرکت در مزایده آنلاین تلاش می‌کنند تا توسط گوگل نمایش داده شوند را نمایش می‌دهد.
 • تبلیغات کلیکی در فیسبوک/اینستاگرام: علی‌رغم فیلترینگ فیسبوک در ایران، این شبکه اجتماعی در بسیاری از کشورها محبوبیت بسیاری دارد و این موضوع فرصتی خوبی را برای صاحبان کسب و کارها برای دستیابی به مخاطبان هدفشان فراهم می‌کند. صاحبان برند قادرند که بااستفاده از پنل فیس بوک، به صورت هدفمند محتوای تبلیغاتی خود را به صورت فیلم، عکس و غیره در فیس بوک یا اینستاگرام در معرض دید مخاطبان بگذارند. تبلیغ کلیکی فیسبوک در بخش News Feed مخاطبان متناسب با فعالیت برند یا ستون راست فیس‌بوک یا در Home اینستاگرام به نمایش در می‌آید.
 
 • تبلیغات کلیکی در توئیتر: توئیتر یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان است که کاربران منحصر به فرد خود را دارد. سبک فعالیت توئیتر متفاوت از سایر شبکه‌های اجتماعی است و این باعث شده بسیاری از افراد فکر کنند که در این شبکه امکان تبلیغات وجود ندارد، در صورتیکه اینطور نیست و با پلن و استراتژی منحصر به فرد از این شبکه بزرگ نیز می‌توان به عنوان بستر تبلیغاتی با هدف افزایش ترافیک سایت، افایش فالوور و افزایش تعامل مخاطب استفاده کرد. در صورت نیاز به مشاوره در این زمینه می‌توانید از کمک مشاوران دیجیتال تیم پرتوشید بهره ببرید.
 
 • تبلیغات اسپانسری در لینکدین: لینکدین شبکه اجتماعی کسب و کارهاست و  تبلیغات در این شبکه برای دستیابی به مخاطبان متخصص و کمپین‌هایb2b  مناسب است. در تبلیغات اسپانسری می‌توانید اخبار شرکت و محتواهای پست‌های وبلاگ را به اشتراک بگذارید و مشتری‌های بالقوه خود را به صفحات فرود راهنمائی کنید و و آنها را به مشتریان بالقوه تبدیل کنید. در این مدل تبلیغ قادر هستید که پیامی را مستقیم به کاربری خاص بر اساس پیشینه و صنعتش ارسال کنید
 
 • تبلیغات کلیکی بنری و همسان: از آنجا که بنر ثابت فارغ از اینکه چه تعداد کاربر آن را دیده‌اند یا روی آن کلیک کرده‌اند، هزینه خاص خود را دارد، شاید برای تمام کسب و کارها جذاب یا مفید نباشد؛ اما در عوض تبلیغات بنری چرخشی و همسان که به صورت کلیکی هزینه دارند، به دلیل نمایش در سایت‌های مختلف و دیده شدن زیاد، محبوبیت و اثربخشی بسزایی دارند.

همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی پورسانتی نوعی تبلیغ عملگرا است که فردی خارج از شرکت اجازه بازاریابی و فروش کالای شرکت را انجام می‌دهد و درصدی از سود فروش را به دست می‌آورد. این کار از طریق تعرف URL مشخص که شناسه منحصر به فرد برای هر فروشنده دارد، قابل ردیابی است.  

کانال‌های افیلیت مارکتینگ عبارتند از:

 • میزبانی از تبلیغات ویدیویی از طریق برنامه YouTube Partner.
 • انتشار لینک افیلیت مارکتینگ از طریق وبسایت و اکانت‌های شبکه اجتماعی 
 • تبلیغات و دعوت به خرید محصول از طریق اینفلوئنسرهای اینستاکرام

 ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ به معنای ارسال گروهی ایمیل تجاری به مشتریان بالقوه یا بالفعل است و از جمله راه‌های ارتباطی شرکت با مخاطبانشان است. از ایمیل مارکتینگ می‌توان برای تبلیغات کالا یا خدمات، اطلاع رسانی تخفیفات یا رویدادها، ارسال خبرنامه و یا مقاله جدید بلاگ پست برای هدایت افراد به وبسایت استفاده کرد.

انواع ایمیل‌های که می‌توان در کمپین ایمیل مارکتینگ ارسال کرد:

 • مقاله و بلاگ پست 
 • ایمیل پیگیری از افرادی که کاری را نیمه تمام در سایت انجام داده‌اند
 • ایمیل یادآوری به کسانی که مدتی است از محصولات یا خدمات استفاده نکرده‌اند
 • ایمیل خوش آمدگویی
 • ارسال خبرنامه و دعوت نامه برای همایش، سمینار و رویداهای مهم
 • اطلاع رسانی جشنواره‌های تخفیفاتی
 • اطلاع رسانی رونمایی محصول یا خدمت جدید 
 • مطالب آموزشی 

بسیاری تصور می‌کنند که با وجود کانال‌های ارتباطی سریع و پر از امکانات امروزی میزان اثرگذاری این روش و استفاده از ایمیل برای ارتباطات روزمره کم شده است؛ درصورتیکه هنوز هم ایمیل تنها راه رسمی و قابل استناد ارتباط با کاربران مخصوصا برای کسب و کارهای اینترنتی است. سعی کنید که ایمیل‌های یکسان گروهی برای کاربران ارسال نکنید و بر اساس نیاز مخاطب و در بازه زمانی مشخص این کار را انجام بدهید تا ایمیل شما اسپم شناخته نشود.

روابط عمومی آنلاین

روابط عمومی سنتی و دیجیتال از نظر نوع هدف مشترک هستند؛ هدف هر دو افزایش اعتبار و شهرت سازمان و کمک به بیشتر دیده شدن آن است. تفاوت آنها در ابزار ارتباطی و نحوه برقراری ارتباط با مخاطبان است.

 • روابط عمومی سنتی بر روی نشریات چاپی، رادیو و تلویزیون متمرکز است، در حالی که ابزار روابط عمومی آنلاین اینترنت است و شامل پوشش خبری در سایت شرکت و سایر وبسایت‌ها و شبکه‌‌های اجتماعی است.
 • نحوه ارتباطات در روابط عمومی سنتی یک طرفه بود و فقط از سمت سازمان به مشتری است،  این در حالی است که در روابط عمومی دیجیتال ارتباط سازمان و مخاطبان آن دو طرفه است.
روابط عمومی آنلاین


امروزه به دلیل وجود شبکه‌های مختلف، ارتباط شرکت‎‌ با مخاطبان دو طرف شده است و از طرفی مخاطبان از طریق شبکه‌های مختلف با یکدیگر در ارتباط هستند. این که هر سازمانی با مخاطبان خود چگونه ارتباط برقرار کند یا نحوه انتشار اخبار و اطلاعات، نیازمند مدیریتی سازمان یافته است که توسط بخش روابط عمومی سازمان باید مدیریت شود.

روش‌هایی که برای روابط عمومی آنلاین می‌‍‌‌‌توان از آن بهره بگیرید، شامل موارد زیر است:

 • بررسی آنلاین کاربران: بررسی نظرات کاربران می‌تواند جنبه‌هایی را که از زاویه دید شما پنهان بوده، آشکار ‌کند و به بهبود فعالیت‌ شرکت کمک کند. به نظرات کاربران در شبکه‌های مختلف (سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های اجتماعی) اهمیت بدهید و صرف نظر از خوب یا بد بودن به آنها پاسخ دهید تا از این طریق مسئولیت پذیری و صمیمیت خود را به کاربر القا کرده و از اعتبار خود محافظت کنید.
 • ارتباط و شبکه سازی با خبرنگاران: با بکارگیری شبکه‌های اجتماعی رابطه خود را با مطبوعات و رسانه‌هایی که متناسب با حوزه فعالیت شرکت هستند حفظ کنید. مصاحبه با یک خبرنگار در توئیتر در ارتباط با فعالیت شرکت و انتشار آن میتواند مثالی برای این عنوان باشد.
 • اشتراک گذاری اینفوگرافیک و اطلاعات خبری شرکت
 • پوشش خبری رویدادها

اتوماسیون بازاریابی یا Automation Marketing

اتوماسیون بازاریابی یا مارکتینگ یکی از بخش‌های نوظهور دیجیتال مارکتینگ است که به کمک آن می‌توان مشتری‌هایی که از شما خرید می‌کنند را تا نقطه اولی که با کسب‌وکار شما تماس برقرار می‌کنند تعقیب کنید. 
طبق اعلام سایت هاب‌اسپات کسب‌وکارهایی که از این خدمات استفاده می‌کنند 20 درصد فروش بیشتری را تجربه می‌کنند. اگر می‌خواهید متوجه شوید که کدام بخش از سفر مشتری شما به توجه بیشتری نیاز دارد می‌توانید از این نوع بازاریابی استفاده کنید.

سخن آخر
از اینکه این مقاله را تا انتها مطالعه کردید نهایت تشکر را داریم. امیدواریم پاسخ خود به سوال دیجیتال مارکتینگ چیست را به طور کامل دریافت کرده باشید. یکی از خدمت‌دهنده‌هایی که می‌تواند به شما در مسیر کسب موفقیت بیشتر کمک کند آژانس دیجیتال مارکتینگ است. شما می‌توانید با بالا بردن دانش پایه‌ای خود در این مباحث به خوبی تشخیص دهید که پروژه‌های خود را به چه کسانی بسپارید.


منابع:
[1]