بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ: آشنایی کامل با ابزارهای کاربردی بارزاریابی دیجیتال
1399/10/14 ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ: آشنایی کامل با ابزارهای کاربردی بارزاریابی دیجیتال

امروزه ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نسبت به سال‌های قبل پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. شما چه بخواهید خودتان از این ابزارها استفاده کنید و یا چه برای بهره‌بردن از آن‌ها از خدمات دیجیتال مارکتینگ  پرتوشید استفاده کنید، داشتن آشنایی با این ابزارها برایتان الزامی است.
این مقاله جهت آشنایی شما با مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی دیجیتال نوشته شده است. پیشنهاد می‌شود قبل از شروع، مقاله «تاریخچه دیجیتال مارکتینگ» و «دیجیتال مارکتینگ چیست» را مطالعه کنید
مباحث زیر در مقاله پیش‌رو مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای مراجعه به هر بخش‌ کافیست بر روی آن کنید:
 
 • بهترین ابزارهای ایمیل مارکتینگ
 • بهترین ابزارهای سئو ( SEO )
 • بهترین ابزارهای تحلیل و بررسی وبسایت
 • بهترین ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی
 • بهترین ابزارهای سنجش سرعت سایت
 • بهترین ابزارهای تبلیغات کلیکی
 • بهترین ابزارهای تحقیقات کلمه کلیدی
 • نتیجه‌گیری

بهترین ابزارهای ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ کاربردهای بسیاری دارد. شما می‌توانید از طریق کمپین‌های ایمیل مارکتینگ؛ خبرنامه ارسال کنید، ایمیل‌های قبل و بعد از خرید، ارسال پروموشن برای مشتری، خدمات مشتریان و موارد دیگر استفاده کنید. 
به دلیل کاربردهای بسیار مهم ایمیل مارکتینگ شما نیاز پیدا خواهید کرد تا با ابزارهای آن آشنا باشید. در ادامه به طور کامل ابزارهای ایمیل مارکتینگ را برایتان توضیح داده‌ایم. توجه داشته باشید که تمامی ابزارهای معرفی شده در ایران قابل استفاده هستند. 

میل‌ چیمپ (Mailchimp)

اولین ابزار ایمیل مارکتینگ و تقریبا پراستفاده‌ترین آنها در بین کسب‌وکارها میل چیمپ است. روزانه یک میلیارد ایمیل از طریق این ابزار کاربردی ارسال می‌شود. پنل میل چیمپ امکانات بسیاری در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. از جمله این امکانات می‌توان به ارسال خبرنامه‌ها و امکان انجام تبلیغات هوشمند اشاره کرد. همچنین امکان پایش نتایج کمپین‌های ایمیل مارکیتینگ نیز بر روی میل چیمپ وجود دارد. 
هزینه استفاده از میل چیمپ؛ برای ده هزار ایمیل در ماه و 2 هزار ایمیل در دیتابیس رایگان است. برای تعداد بیشتر قیمت‌ها از 10 دلار در ماه بسته به امکانات پنل آغاز می‌شوند.
 

میلر لایت (MailerLite)

از میلر لایت برای بازاریابی اتوماسیون یا همان اتوماسیون مارکتینگ استفاده می‌شود. امکانات پنل آن قابل توجه است و برای 12 هزار ایمیل در ماه و هزار آدرس ایمیل در دیتابیس رایگان است. قیمت‌ نسخه‌های پولی بسته به امکانات پنل آن از ده دلار در ماه آغاز می‌شود.
 

نجوا

نجوا یک سرویس ارسال ایمیل انبوه و پوش نوتیفیکیشن است. پنل آن امکانات خوبی دارد و استفاده از آن‌ها راحت است. از جمله امکانات این پنل،  تست A/B، ارسال خبرنامه و زمان‌بندی آن می‌توان اشاره کرد.
 

بهترین ابزارهای سئو (SEO)

سئو از جمله بهترین کانال‌ها برای جذب مشتری است. حتی اگر از خدمات سئو استفاده می‌کنید باز آشنایی با ابزارهای سئو ضروری است. 


 

اسکریمینگ فراگ (Screaming Frog SEO Spider)

اسکریمینگ فراگ نرم‌افزاری است که به کمک آن می‌توایند به بررسی فنی سایت بپردازید. از جمله امکانات این نرم‌افزار به موارد زیر اشاره می‌توان اشاره کرد:
 
 • امکان مشاهده Status Code صفحات مختلف
 • امکان مشاهده دیسکریپشن‌های صفحات در صورت تکراری بودن یا کم و زیاد بودن تعداد کاراکتر
 • امکان مشاهده تایتل تگ‌های صفحات در صورت تکراری بودن یا کم و زیاد بودن تعداد کاراکتر
 • امکان مشاهده لینک‌های داخلی و لینک‌های خارجی
 • ....
امکانات SEO spider محدود به این موارد نیست. این نرم‌افزار دارای نسخه رایگان با امکانات محدود است و نسخه پولی آن از قیمت 149 پوند در سال دارد.
 

Ahrefs

این ابزار از جمله بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود که به کمک آن می‌توانید به تحلیل سایت بپردازید. از جمله کاربردهای آن می‌توان به امکان انجام تحقیق کلمات کلیدی و بررسی سئو خارجی وبسایت اشاره کرد. از جمله ابزارهای دیگری که شباهت بسیاری به Ahrefs دارند؛
 • SEMrush
 • Moz pro
 

سرچ کنسول (Search Console)

سرچ کنسول ابزاری بسیار کاربردی است که به کمک آن می‌توانید به  بررسی مواردی از رصد وضعیت صفحات وبسایتتان در نتایج سرچ گوگل تا بررسی فنی وبسایت برای بالا بردن سرعت لود آن بپردازید. استفاده از این ابزار رایگان است.
 

افزونه یو است سئو (Yoast SEO)

افزونه یواست افزونه‌ای برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس است.  مقاله «وردپرس چیست» را برای آشنایی بیشتر با این ابزار مطالعه کنید.
به کمک نسخه رایگان افزونه یواست می‌توانید مهم‌ترین موارد سئو درون‌صفحه یا On Page خود را رعایت کنید. نسخه پولی این افزونه که سالانه 199 دلار قیمت دارد، دارای امکانات بیشتری است مانند اضافه کردن مترادف کلمه کلیدی و مواردی از این دست است.
 

لایت هاوس (Lighthouse)

لایت هاوس گوگل از ابزارهای بسیار مهم سئو تکنیکال است. به کمک این ابزار می‌توانید عملکرد وبسایت خود را به لحاظ فنی و مواردی دیگر بررسی کنید. استفاده از این ابزار کاربردی کاملا رایگان است.
 

بهترین ابزارهای تحلیل و بررسی وبسایت

حال که با مهم‌ترین ابزارهای ایمیل مارکتینگ و سئو آشنا شدید به سراغ معرفی مهم‌ترین ابزاهای تحلیل وبسایت می‌رویم. برای اینکه از نتایج کمپین‌ها مطلع شوید، یا منبع ترافیک خود را بدانید از کجاست و چندین امکان دیگر، می‌توانید از این دسته از ابزارها استفاده کنید. در ادامه کاربردریترن آن‌ها در ایران را برایتان توضیح داده‌ایم.

بهترین ابزارهای تحلیل و بررسی وبسایت

 

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس همان‌طور که از نام آن پیداست ابزاری برای رصد بازدید کنندپان وبسایت، میزان ورودی سایت، مدت زمانی که کاربر در وب‌سایت می‌ماند، نرخ خروج صفحه و گرفتن گزارش‌های مختلف و کابردهای مهم است. 


هاتجر (Hotjar)

هاتجر با پنل ساده خود اطلاعات بسیاری مفیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای مثال به کمک هاتجر می‌توانید بخش‌های پرکلیک وبسایت خود، یا نحوه حرکت دادن موس توسط کاربران و مواردی از این دست را مشاهده کنید. پنل آن برای وبسایت‌های با حداکثر 200 هزار بازدید در روز  رایگان است و پلن‌های پولی آن از 29 دلار در ماه شروع می‌شوند.
 

گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager)

گوگل تگ منیجر، ابزاراست برای مدیریت تگ‌ها؛ از طریق این ابزار شما قادرید که تمامی تگ‌ها و متغیرها‌ی را یکجا مشاهده کنید. بجای اینکه ده‌ها تگ را در صفحه‌ وبساتتان قرار دهید، از این تگ واسطه به عنوان ظرفی برای قرار گیری همه  تگ‌ها استفاده کنید. با تگ منیجر می‌توانید تگ ابزارهای مختلفی مانند گوگل آنالیتیکس، گوگل ادز، گوگل آپتیمایز، هات جار، فایربیس و .... را در دل یک تگ داشته باشید و  امکان دسترسی و ویرایش تگ‌ها برای شما آسان‌تر گردد . 

بهترین ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماع

شبکه‌های اجتماعی فرصتی بسیار مناسبی برای به نمایش گذاشتن برند و بالا بردن آگاهی از آن است. همچنین می‌تواندبه عنوان پلتفرمی برای ارائه خدمات مشتریان عمل کند. به این ترتیب چه از ارائه‌دهنده‌های خدمات شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید، چه خودتان آن را انجام می‌دهید خوب است که با ابزارهایی که استفاده از شبکه‌های اجتماعی بخصوص مدیریت همزمان چندین پروفایل را آسان می‌کنند آشنا شوید. 

 


هوت سوییت (Hootsuite)

هوت‌سوییت یکی از قوی‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در حوزه شبکه‌های اجتماعی است. شبکه‌های اجتماعی که به کمک هوت‌سوییت می‌توانید آن‌ها را مدیریت کنیدشامل: اینستاگرام، پینترست، یوتیوب، لینکدین، فیس‌بوک و توییتر هستند. از کاربردهای متمایز هات‌سوییت امکان پست‌گذاری خودکار، پایش نتایج و مانیتور کردن آن‌ها است.
 

نوین‌هاب

نوین‌هاب سرویسی ایرانی است که مانند هوت‌سوییت عمل می‌کند اما با امکانات محدودتر در زمینه شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها سرویس ارائه می‌دهد. به کمک نوین‌هاب می‌توانید پست‌های خود را زمان‌بندی کرده و همچنین از آمار مختلف پست‌های خود مطلع شوید.
 

بهترین ابزارهای سنجش سرعت سایت

سرعت لود وبسایت یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی رتبه سایت است. در واقع  برای کسب رتبه در گوگل، بهینه نبودن سایت و کم بودن سرعت لود آن عاملی برای رتبه نگرفتن وب‌سایت است. اگر سرعت لود سایتتان مناسب باشد؛ در صورت داشتن محتوا و لینک‌سازی مناسب شرایط ابتدای برای کسب رتبه  در گوگل برایتان فراهم می‌شود. اما اگر سرعت لود سایتتان مناسب نباشد حتی با محتوا و لینک‌سازی مناسب نیز نمی‌توانید رتبه بگیرید. با ما همراه باشید تا در ادامه بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، مربوط به سرعت سایت را به شما معرفی کنیم.
 

جی‌تی متریکس (GTMetrix)

جی‌تی‌متریکس ابزاری مطمئن برای سنجش سرعت سایت است. به کمک این ابزار کاربردی می‌توانید عملکرد وب‌سایت یا سرعت لود سایت را بررسی کنید. این ابزار برای حداکثر 20 درخواست در روز رایگان است و همچنین می‌توانید 3 وب‌سایت را به حساب کاربری خود اضافه کنید و تغیرات را بر روی آن‌ها ملاحظه کنید.

Pagespeed Insight

پیج اسپید اینسایت؛ ابزاری است که توسط گوگل طراحی شده و پیشنهادات آن برای بالا بردن سرعت سایت، مفید و کاربردی است. همچنین استفاده از آن نیز کاملا رایگان است.
بهترین ابزارهای تبلیغات کلیکی
سایت هاب‌اسپات طی تحقیقی به طور میانگین نرخ بازگشت سرمایه تبلیغات کلیکی گوگل ادز را چیزی در حدود 700 درصد اعلام کرده است.  اگر می‌خواهید از خدمات تبلیغات کلیکی ما استفاده کنید می‌توانید بر روی آن کلیک کنید یا با مشاوران ما  تماس بگیرید.
در تبلیغات کلیکی، شما به ازای تعداد کلیکی که کابران بر روی لینک یا بنر شما می‌کنند هزینه پرداخت می‌کنید؛ بنابراین هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید رابطه مستقیم با بازده کمپین تبلیغاتی شما دارد.
 

گوگل ادز (Google Ads)

بدون شک گوگل محبوب‌ترین موتور جستجوی دنیا است، از این‌رو تبلیغات کلیکی گوگل ادز بهترین پلتفرم برای تبلیغات آنلاین محسوب می‌شود. همان‌طور که توضیح داده شد هزینه این مدل تبلیغات بر حسب تعداد کلیک، تعداد نصب و مواردی از این دست محاسبه می‌گردد. و هزینه استفاده از پلتفرم آن رایگان است.

یکتانت

یکتانت پلتفرمی است که انواع تبلیغات کلیکی، از تبلیغات بنری تا  تبلیغات کلیکی همسان و ریتارگتینگ را ارائه می‌دهد. هزینه آن با توجه به تعداد کلیک‌ها بر روی بنر تبیلیعاتی برای تبلیغ‌دهنده محاسبه می‌شود. در کمپین ریتارگتینگ نیز تبلیغات با توجه به تاریخچه وب‌گردی کاربران ( درصورتی که قبلا به وبسایت شما مراجعه کرده باشند) تبلیغات شما به آن‌ها نمایش داده می‌شود. از جمله پلتفرم‌های دیگر تبلیغات کلیکی می‌توان به صباویژن، تپسل و مدیا اد نیز اشاره کرد.
 

بهترین ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی

اساس انجام سئو وبسایت شما را تحقیق کلمات کلیدی تشکیل می‌دهد. برای انجام تحقیق کلمه کلیدی نیاز به ابزارهای آن دارید. 
 

کیورد پلنر (Keyword Planner)

کیورد پلنر به عقیده بسیاری از سئوکاران بهترین ابزار برای انجام تحقیق کلمه کلیدی است در بخش قبل مقاله کامل برای استفاده از آن را معرفی کردیم. به طور کلی به کمک کیورد پلنر می‌توانید تعداد بازدیدها، میانگین نرخ کلیک، رقابت و مواردی از این جنس را مشاهده کنید.
کیورد پلنر به طور پیش‌فرض برای هر کاربری که اکانت گوگل ادز داشته باشد فعال است، اما تنها به کاربرانی که دارای کمپین فعال باشند، آمار دقیق را نمایش می‌دهد.
 

گوگل ترندز (Google Terends)

گوگل ترندز دیگر ابزار گوگل است که به طور اختصاصی برای تحقیق کلمه کلیدی ارائه شده است. به کمک این ابزار می‌توانید تعدا سرچ هر کلمه و نمودار روند سرچ آن‌ را ملاحظه کنید. اما کاربرد گوگل ترندز تنها محدود به این‌ موارد  نیست.
از ابزارهای دیگری که می‌توایند از آن‌ها برای تحقیق کلمه کلیدی خود استفاده کنید را در زیر آورده‌ایم:
 
 • کیورد تول (Keyword Tool)
 • کی دابلیو فایندر (KW Finder)
 

نتیجه‌گیری

توجه داشته باشید ابزارهای معرفی شده در این مقاله، تمام ابزارهای دیجیتال مارکتینگ  را در بر نمی گیرند. چرا که متناسب با  ماهیت کار دیجیتال، ابزارهای آن نیز همه ‌روزه در حال تغییر و توسعه  هستند. که این تحولات روزانه کار را تا حدودی برای صاحبین کسب و کار و کسانی که دانش و تخصص لازم در این زمینه را ندارند، دشوار کرده است. اگر نمی‌خواهید درگیر استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ شوید و می‌خواهید آن را به یک آژانس دیجیتال مارکتینگ مطمئن بسپارید با ما تماس بگیرید.